Przeszukaj
Generic selectors
Tylko dokładne trafienia
Wyszukaj w tytułach
Wyszukaj w treści
Search in posts
Search in pages
Szukaj w kategoriach:
Procesy i narzędzia
SRM
Team Management
Webinary
Wyróżnione
Zakupy direct
Zakupy indirect
Zarządzanie

tel. +48 517 870 451    |    e-mail: info@myprocon.pl

Image Alt

Blockchain

  /  Blockchain

Blockchain

You are here:
< Back

Tłumacząc na j. polski to łańcuch bloków. Jest to zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w Internecie o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych. Baza ta jest zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych i jest przykładem zdecentralizowanego i rozproszonego rejestru transakcji. Tłumacząc inaczej jest to zdecentralizowana platforma transakcyjna w rozproszonej infrastrukturze sieciowej. Blockchain to publiczny i jawny rejestr do którego dostęp może uzyskać każdy.
Technologia blockchain ma wiele rozmaitych zastosowań w wielu branżach. Pierwszy z nich to kryptowaluty, gdzie po raz pierwszy w 2009 r. zastosowano tę technologie do uruchomienia bitcoin. Potencjalnym wykorzystaniem jest internet rzeczy (IoT). Na technologii blockchain działają autonomiczne organizacje rozproszone oraz zdecentralizowane bazy danych księgowych. Inne przykłady to: transakcje giełdowe bez pośredników i instytucji; księgi wieczyste z pominięciem notariusza i sądów ksiąg wieczystych; handel energią elektryczną prosument-odbiorca, bez pośredników; rejestr właścicieli aut i historii kupna-sprzedaży oraz ich ubezpieczenia.
Ogromny potencjał w technologii blockchain dojrzała branża finansowa. Powstała nowa branża, nazywana od finansów i technologii branżą FinTech, a w branży ubezpieczeniowej Insurance Tech. W 2015 r. powołano konsorcjum banków i firm FinTech, zajmujące się rozwijaniem technologii blockchain. W skład konsorcjum weszły m.in. Citi, Bank of America, Morgan Stanley, Societe Generale, Deutche Bank, HSBC, Barclays, Credit Suisse, Goldman Sachs, JP Morgan i ING.

Wyróżnione wpisy

Jak zakupy powinny ograniczać ryzyka w łańcuchach dostaw? CSR w umowach z dostawcami

W prezentacji omówiono zasadność i sposoby wykorzystania klauzul CSR przy zawieraniu umów z dostawcami, jako narzędzie zarządzania ryzykiem w organizacji.

Autor: Pawel Skorupski, EcoVadis
Mechanizmy minimalizacji ryzyka w zakupach, źródłem „niewidzialnych” oszczędności

Brak umiejętności przewidywania ryzyka zewnętrznego i wewnętrznego oraz niestosowanie odpowiednich narzędzi minimalizujących ryzyko to jedne z najważniejszych problemów branży zakupowej. Jakie kroki podjąć by „spać spokojnie(j)”?

Autor: Agata Kulikowska, TAURON
Wdrożenie systemu zakupowego w Credit Agricole Bank Polska. Z czym to się je?

Prezentacja omawia proces wdrożenia systemu zakupowego w Credit Agricole Bank Polska – od przygotowania do wdrożenia i jego efektów z dwóch perspektyw: działu zakupów i zespołu wdrożeniowego.

Autorzy: Jarosław Pazdro, Credit Agricole Bank Polska i Damian Czernik, NextBuy

Zarejestruj się

Resetuj hasło