Blockchain
Tłumacząc na j. polski to łańcuch bloków. Jest to zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w Internecie o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych. Baza ta jest zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych i jest przykładem zdecentralizowanego i rozproszonego rejestru transakcji. Tłumacząc inaczej jest to zdecentralizowana platforma transakcyjna w rozproszonej infrastrukturze sieciowej. Blockchain to publiczny i jawny rejestr do którego dostęp może uzyskać każdy.
Technologia blockchain ma wiele rozmaitych zastosowań w wielu branżach. Pierwszy z nich to kryptowaluty, gdzie po raz pierwszy w 2009 r. zastosowano tę technologie do uruchomienia bitcoin. Potencjalnym wykorzystaniem jest internet rzeczy (IoT). Na technologii blockchain działają autonomiczne organizacje rozproszone oraz zdecentralizowane bazy danych księgowych. Inne przykłady to: transakcje giełdowe bez pośredników i instytucji; księgi wieczyste z pominięciem notariusza i sądów ksiąg wieczystych; handel energią elektryczną prosument-odbiorca, bez pośredników; rejestr właścicieli aut i historii kupna-sprzedaży oraz ich ubezpieczenia.
Ogromny potencjał w technologii blockchain dojrzała branża finansowa. Powstała nowa branża, nazywana od finansów i technologii branżą FinTech, a w branży ubezpieczeniowej Insurance Tech. W 2015 r. powołano konsorcjum banków i firm FinTech, zajmujące się rozwijaniem technologii blockchain. W skład konsorcjum weszły m.in. Citi, Bank of America, Morgan Stanley, Societe Generale, Deutche Bank, HSBC, Barclays, Credit Suisse, Goldman Sachs, JP Morgan i ING.