NDA (ang. Non-Disclosure Agreement)
Zamiennie CDA- confidential disclosure agreement. NDA, czyli umowa poufności pomiędzy co najmniej dwiema stronami, które zobowiązują się do wymiany poufnych dokumentów lub wiedzy, a równocześnie z zakazem ich rozpowszechniania dalej osobom trzecim. Podpisanie takiej umowy ma miejsce przed rozpoczęciem wspólnej pracy (np. planowane podjęcie współpracy z firmą konsultingową). W takiej umowie, należy wskazać jakimi informacjami zamierzają się wymieniać strony w czasie trwania kooperacji oraz zaznaczają, które z nich są poufne (np. pomysły i idee biznesowe, know-how). Oprócz tego w umowie wskazuje się kary za złamanie zobowiązania o dochowaniu poufności. Dzięki temu przedsiębiorstwa zabezpieczają się przed wyciekiem wrażliwych dla nich danych oraz powstaniem ewentualnych konfliktów pomiędzy stronami takiej umowy.
Co powinno znaleźć się w umowie o poufności?
(Oczywiście umowy o poufności za każdym razem są inne- treść tego dokumentu zależy od projektu, który będzie realizowany, jednak są zapisy, które powinny znaleźć się w każdej NDA-ce.)
- OKREŚLENIE STRON, których umowa dotyczy i które składają na umowie swoje podpisy,
- CEL w jakim przekazywane są informacje,
- WSKAZANIE ZAKRESU DANYCH, które będą objęte umową (częsta praktyka: uznaje się, że wszystkie informacje, które wymieniają między sobą strony są poufne),
- SPOSÓB w jaki strony będą oznaczać informacje poufne,
- KARY UMOWNE za naruszenie poufności,
- CZAS w jakim strony zobowiązują się do zachowania poufności (może być określony bądź nieokreślony),
- ZAKOŃCZENIE obowiązywania umowy:np. zobowiązanie do zniszczenia przechowywanych informacji, dokumentów