Czarny Łabędź
Według Nassima Taleba – amerykańskiego ekonomisty, teoretyka rynku i nauczyciela akademickiego „Czarny Łabędź” definiowany jest przez 3 kluczowe cechy:
- Jest to wartość wypadkowa, ponieważ leży poza granicami normalnych założeń i nic w przeszłości nie może w przekonujący sposób wskazywać na możliwość jej wystąpienia.
- Ma olbrzymi wpływ na rzeczywistość.
- Pomimo swojej wartości wypadkowej podstawowa natura ludzka powoduje, że szukamy jej wyjaśnienia ex post, dzięki czemu będzie można ją wyjaśnić i przewidzieć.
Eksperci w dziedzinie zarządzania ryzykiem klasyfikują zjawisko „Czarnego łabędzia”, jako rzadkie, ale potencjalnie druzgocące dla biznesu. Problem z nim często polega na tym, że ponieważ nie potrafimy go przewidywać, to je w ogóle ignorujemy. Co sprawia, że narażamy się na większe ryzyko, niż gdybyśmy brali pod uwagę jego istnienie.
W kontekście łańcucha dostaw zarządzanie obejmuje:
- mapowanie całego łańcucha dostaw i jego zależności,
- identyfikację,
- ocenę
- zrozumienie różnych zagrożeń i ryzyka
- identyfikację pojedynczych punktów awarii
a następnie opracowanie i wdrożenie strategii aby złagodzić te problemy. Celem jest ograniczenie ich wpływu na firmę w przypadku zakłócenia łańcucha dostaw. Jest to ciągły proces, w którym kontrole świadomości i nadzoru, w tym włączenie standardów zarządzania ryzykiem do umowy z dostawcą, mają fundamentalne znaczenie.
W związku z tym przy opracowywaniu strategii ciągłości działania łańcucha dostaw zasadnicze znaczenie ma uwzględnienie wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych połączeń w łańcuchu dostaw. Podobnie jak ocena tych produktów (i tym samym dostaw), które mają kluczowe znaczenie dla utrzymania udziału w rynku oraz przychodów. Zrozumienie zarówno słabości dostaw, jak i priorytetów produkcji umożliwi opracowanie odpowiednich strategii ciągłości. Planowanie ciągłości ostatecznie wiąże się ze współpracą z dostawcami i innymi kluczowymi partnerami biznesowymi.
Gdy dojdzie do zakłócenia – zjawisk „Czarnego Łabędzia”, skuteczny plan ciągłości działania ochroni organizację i jej interesariuszy, minimalizując przestoje i zapobiegając znaczącym kosztom reputacji, operacyjnym, prawnym i finansowym. To, co powoduje straty finansowe z powodu zakłóceń łańcucha dostaw, to proces raptownego działania w poszukiwaniu alternatywnych planów. Działanie łańcucha dostaw agile, które może wprowadzać zmiany w celu zaspokojenia potrzeb konsumentów, może zregenerować się szybciej i przy niższych kosztach.
Dzisiejsze zespoły zarządzające łańcuchem dostaw muszą skupić się na osiągnięciu sprawności niezbędnej do stworzenia odpornych łańcuchów dostaw – które są nie tylko skutecznym narzędziem zarządzania ryzykiem, ale są także cenne poza kryzysem.
Więcej o Czarnym Łabędziu mogą dowiedzieć się Państwo z wystąpienia Marcina Plichty (Head of Procurement CEE, Bayer) z konferencji PROCON/POLZAK 2019 – LINK DO MATERIAŁU PREMIUM, UDOSTĘPNIONEGO SPECJALNIE DLA PAŃSTWA:
Wideoprezentacja - PROCON/POLZAK 2019