Przeszukaj
Generic selectors
Tylko dokładne trafienia
Wyszukaj w tytułach
Wyszukaj w treści
Search in posts
Search in pages
Szukaj w kategoriach:
Procesy i narzędzia
SRM
Team Management
Webinary
Wyróżnione
Zakupy direct
Zakupy indirect
Zarządzanie

tel. +48 517 870 451    |    e-mail: info@myprocon.pl

Image Alt

CAPEX (ang. capital expenditures)

  /  CAPEX (ang. capital expenditures)

CAPEX (ang. capital expenditures)

You are here:
  • KB Home
  • C
  • CAPEX (ang. capital expenditures)
< Back

Wydatki kapitałowe/ inwestycyjne, oznaczają w ekonomii wydatki związane bezpośrednio z rozwojem firmy, produktu, np. wydatki ponoszone przez zamawiających, związane z samym kosztem wybudowania obiektu.

CAPEX jest wykorzystywany przez przedsiębiorstwa w ramach zakupu lub zwiększenia użyteczności aktywów takich jak sprzęt do produkcji, budynki przemysłowe czy inne nieruchomości. Z punktu widzenia zasad podatkowych, CAPEX jest wydatkiem, który nie może zostać odliczony od podatku w roku, w którym jest poniesiony. Podstawową zasadą jest to, że jeżeli zwiększona w wyniku wydatku użyteczność Aktywa jest dłuższa niż rok podatkowy, wtedy musi on zostać skapitalizowany. CAPEX nie są wliczane do Kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa. Koszty związane z wydatkiem są później amortyzowane zgodnie z przyjętą metodą amortyzacji. Tylko te raty amortyzacyjne mogą zostać odliczone od podatku. Zgodnie z powyższym, CAPEX tworzy lub zwiększa wartość aktywa i determinuje wysokość podatku w przypadku sprzedaży lub przekazania aktywa.

PRZYKŁADY zakupów CAPEX-owych: zakup sprzętu produkcyjnego, zakup patentów, dostosowanie nieruchomości na potrzeby procesu produkcyjnego, naprawa maszyny, modernizacja maszyny.

Wyróżnione wpisy

Jak zakupy powinny ograniczać ryzyka w łańcuchach dostaw? CSR w umowach z dostawcami

W prezentacji omówiono zasadność i sposoby wykorzystania klauzul CSR przy zawieraniu umów z dostawcami, jako narzędzie zarządzania ryzykiem w organizacji.

Autor: Pawel Skorupski, EcoVadis
Mechanizmy minimalizacji ryzyka w zakupach, źródłem „niewidzialnych” oszczędności

Brak umiejętności przewidywania ryzyka zewnętrznego i wewnętrznego oraz niestosowanie odpowiednich narzędzi minimalizujących ryzyko to jedne z najważniejszych problemów branży zakupowej. Jakie kroki podjąć by „spać spokojnie(j)”?

Autor: Agata Kulikowska, TAURON
Wdrożenie systemu zakupowego w Credit Agricole Bank Polska. Z czym to się je?

Prezentacja omawia proces wdrożenia systemu zakupowego w Credit Agricole Bank Polska – od przygotowania do wdrożenia i jego efektów z dwóch perspektyw: działu zakupów i zespołu wdrożeniowego.

Autorzy: Jarosław Pazdro, Credit Agricole Bank Polska i Damian Czernik, NextBuy

Zarejestruj się

Resetuj hasło