Jak zakupy powinny ograniczać ryzyka w łańcuchach dostaw? CSR w umowach z dostawcami
W prezentacji omówiono zasadność i sposoby wykorzystania klauzul CSR przy zawieraniu umów z dostawcami, jako narzędzie zarządzania ryzykiem w organizacji.
Follow the money – czyli o zakupie mediów
Jak uzyskać oszczędności z zakupu mediów, ale i z kosztów produkcji materiałów reklamowych na przykładzie spotów TV.
Embrace the Supply Chain
What are the main lessons to be learnt from working with customers?
Modele finansowania – zakup ze środków własnych, leasing czy wynajem długoterminowy
Na przykładzie zrealizowanego projektu zakupu samochodów dowiemy się: kiedy i dla jakich kategorii stosować dany model finansowania, jak liczyć koszt pieniądza w czasie, czy całkowity koszt użytkowania to tylko koszty bezpośrednie?
Zespół a zmiana – jak przeprowadzić go przez ten trudny okres
Jak zmotywować zespół w sytuacji zmieniającego się otoczenia wewnętrznego. Zmieniające się modele i konfiguracje zespołu względem wyzwań i rotacji pracowniczej na przykładzie firmy Siemens.
Źródło Inspiracji: Jak zakupy oddziaływają pozytywnie na biznes, finanse i operacje poprzez optymalizację łańcucha dostaw
Prezentacja mówi o tym jak właściwa konfiguracja wszystkich ogniw łańcucha dostaw przynosi korzyści w wielu obszarach. Między innymi: obniżenie kosztów zakupu, optymalizacja procesów operacyjnych, podwyższenie i uproszczenie poziomu obsługi klienta końcowego, zwiększenie przepływu gotówki.
Skuteczne zarządzanie dostawcami usług HR
Prezentacja dotyczy globalnych trendów na rynku pracy. Omawia 5 zasad zarządzania społecznością dostawców oraz podpowiada jak stać się priorytetem dla dostawcy.
Czy obniżenie kosztów zakupu równa się obniżeniu faktycznych kosztów dla organizacji?
Całkowite koszty cyklu życia – jak kupować, żeby zyskać? Czy niższe ceny zakupu produktów to prawdziwa oszczędność? Prezentacja odpowiada na pytanie, na jakie elementy pozacenowe zwracać uwagę (na przykładzie środków higieny). Co generuje koszty, a co oszczędności?
Stereotypy a rzeczywistość – Milenialsi w akcji. Program TopYoung100
Top Young 100 to remedium na lukę kompetencyjną istniejącą wśród przyszłych pracowników logistyki. Założeniem Programu jest akceleracja praktycznych umiejętności studentów kierunków związanych z Łańcuchem Dostaw.
Jak zbudować zaangażowany zespół, czyli jak stać się szefem, którego pracownicy uznają za lidera
Prezentacja odpowiada na pytanie – jakie są potrzeby pracowników i co buduje ich zaangażowanie. Jakie kompetencje powinny charakteryzować lidera z punktu widzenia pracowników? Kompetencja numer jeden, to – słuchanie.